Προετοιμασία για τη διαδικασία των ηλεκτρονικών δηλώσεων για την επόμενη σχολική χρονιά

Αφορά (κυρίως) στους Γονείς / Κηδεμόνες των παιδιών που φοιτούν τώρα στην Α και Β Τάξη του σχολείου μας.
Ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές/ ανανεώσεις εγγραφών/ μετεγγραφές των μαθητών/τριών των Α, Β και Γ τάξεων ΕΠΑ.Λ.
για το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές. Για το πότε θα ξεκινήσουν θα ενημερωθείτε με σχετικό μήνυμα.
Όμως, προκειμένου να αποφευχθούν εγκαίρως τυχόν προβλήματα, επισημαίνουμε τα ακόλουθα:
Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές γίνεται με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας e-εγγραφές» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Για να γίνει αυτό, και, προκειμένου να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία σας, θα πρέπει ο γονέας/ κηδεμόνας που θα υποβάλλει την ηλεκτρονική αίτηση (κηδεμόνας e-εγγραφές) να συμπληρώσει σχετική Υπεύθυνη Δήλωση και να την αποστείλει/ καταθέσει στο σχολείο.
Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση του email, όπως και του αριθμού τηλεφώνου μέσω των οποίων θα γίνεται η επικοινωνία την επόμενη χρονιά. Επίσης πρέπει να δοθούν με πολλή προσοχή το Όνομα και το Επώνυμο του Γονέα/ Κηδεμόνα έτσι όπως έχουν δηλωθεί στο Taxisnet (π.χ. κεφαλαία Ελληνικά ή Λατινικά).
Η Υπεύθυνη Δήλωση θα δοθεί αύριο στα παιδιά και θα πρέπει να επιστραφεί το συντομότερο δυνατόν.
Για δική σας διευκόλυνση αναρτάται κι εδώ, μαζί με ενημερωτικό σημείωμα που πρέπει να διαβάσετε προσεκτικά.