Υποχρεωτικότητα self-test / Σχολική κάρτα

Αγαπητοί Γονείς / Κηδεμόνες, Αγαπητά παιδιά,
Επειδή από κάποιους/-ες τέθηκαν καλοπροαίρετα ορισμένα ερωτήματα, διευκρινίζουμε τα εξής:
1) Για την προσέλευση στο σχολείο είναι υποχρεωτική για όλους/-ες η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test), σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία που έχει αποσταλεί στα σχολεία.
2) Η παρακολούθηση του ωρολογίου προγράμματος επιτρέπεται μόνον σε όσους/-ες έχουν μαζί τους τη σχολική κάρτα / δήλωση αποτελέσματος. Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει τη σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, τότε
δεν γίνεται δεκτός/η, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα (ΚΥΑ Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 22437, ΦΕΚ 1440/τ.Β/10-04-2021).
3) Αν κάποιος/-α δεν έχει τη δυνατότητα να εκτυπώσει τη σχολική κάρτα, συμπληρώνει μια υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία της κάρτας και τη φέρνει μαζί του/της.
Καλή επιστροφή,