Πρόγραμμα εξ αποστάσεως διδασκαλίας περιόδου περιοριστικών μέτρων

Η ισχύς του προγράμματος αυτού έχει έναρξη την Τετάρτη 1 Απριλίου 2020.

Αφορά στη σύγχρονη και στην ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Χρησιμοποιείτε την εφαρμογή https://eclass.sch.gr/ του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου για ασύγχρονη εκπαίδευση.

Από τη Δ/νση του 1ου ΕΠΑ.Λ. Καβάλας

Ανακοίνωση έναρξης υποβολής αιτήσεων για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις

Από τη Δευτέρα 30 Μαρτίου έως και την Πέμπτη 09 Απριλίου θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά οι αιτήσεις-δηλώσεις των υποψηφίων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Περισσότερες πληροφορίες στην εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ που επισυνάπτεται.
Προσοχή! Τα έντυπα των αιτήσεων – δηλώσεων (Υποδείγματα 1 και 2) αναρτώνται στο διαδίκτυο (στην επίσημη ιστοσελίδα http://www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Αφού συμπληρωθεί προσεκτικά το έντυπο της αίτησης – δήλωσης, αποστέλλεται ηλεκτρονικά με email στη διεύθυνση του σχολείου: mail@1epal-kaval.kav.sch.gr
Πασχάλης Παλαβούζης

Επείγουσα ανακοίνωση

Παρακαλούνται οι Γονείς / Κηδεμόνες των μαθητών/-τριών του 1ου ΕΠΑ.Λ. Καβάλας να προχωρήσουν άμεσα στην εγγραφή των μαθητών/-τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (https://register.sch.gr/students/) προκειμένου να μετέχουν στις διαδικασίες ασύγχρονης (εξ αποστάσεως) εκπαίδευσης. Μέσα στην ημέρα θα σταλεί προσωπικό mail στον κάθε Γονέα / Κηδεμόνα με επιπλέον λεπτομέρειες.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα, ενημερώστε άμεσα στο email του σχολείου (mail@1epal-kaval.kav.sch.gr)

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Προσοχή!)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Δεδομένης της αναστολής λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων προκειμένου να περιοριστεί κατά το δυνατόν η μετάδοση του κορωνοϊού, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενεργοποιεί ψηφιακά εργαλεία, που θα επιτρέψουν την εξ αποστάσεως διδασκαλία και επικοινωνία μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών. Βασικός στόχος είναι η διατήρηση της επαφής μαθητών/-τριών κι εκπαιδευτικών με την εκπαιδευτική διαδικασία και η απρόσκοπτη συνέχιση της μάθησης.

Για την επιτυχία αυτού του εγχειρήματος είναι καίρια η συμβολή όλων μας – εκπαιδευτικών, μαθητών/-τριών και γονέων/κηδεμόνων. Η διαδικασία θα υλοποιηθεί από κάθε εκπαιδευτικό είτε με σύγχρονες, είτε με ασύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, είτε συνδυαστικά: Για τον σκοπό αυτό θα χρησιμοποιηθεί ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα στην οποία ο/η ενδιαφερόμενος/-η εκπαιδευτικός θα δημιουργήσει την ψηφιακή του τάξη και θα προσκαλέσει μαθητές/-τριες του να συμμετέχουν ενεργά. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο μαθητής/-τρια να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω ηλεκτρονικής συσκευής υπολογιστή, κινητού ή tablet.

Για τον λόγο αυτό:

1) Παρακαλούμε τους γονείς/κηδεμόνες να παρακολουθούν την ηλεκτρονική τους διεύθυνση (email) για τη συνεχή ενημέρωση σχετικά με τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί και για τον τρόπο σύνδεσης των μαθητών με την “εικονική τάξη” για το μάθημα.

2) Κατ’ εφαρμογή του Νέου Ευρωπαϊκού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και του νόμου 4624/2019, σας ενημερώνουμε σχετικά με την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων σας από το Ελληνικό Δημόσιο όπως εκπροσωπείται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ως υπεύθυνο επεξεργασίας. Η ηλεκτρονική σας διεύθυνση (e-mail) αποτελεί αντικείμενο επεξεργασίας λόγω της ιδιότητά σας ως μαθητών ή/και γονέων ή κηδεμόνων και της σχέσης σας με το Ελληνικό Δημόσιο, είναι δε αναγκαία για την εκπλήρωση των σκοπών και υποχρεώσεων του Ελληνικού Δημοσίου, κατά τις κείμενες διατάξεις, για τη διασφάλιση της απρόσκοπτης λειτουργίας της εκπαιδευτικής δραστηριότητας κατά την περίοδο εφαρμογής των έκτακτων μέτρων για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού Covid-19 και την απαγόρευση διδασκαλίας με φυσική παρουσία. Έχετε δικαίωμα να λάβετε επιβεβαίωση για το κατά πόσον ή όχι προσωπικά δεδομένα που σας αφορούν υφίστανται επεξεργασία. Σε περίπτωση που τα προσωπικά σας δεδομένα υφίστανται επεξεργασία, έχετε το δικαίωμα πρόσβασης στα προσωπικά σας δεδομένα, λήψης αντιγράφου αυτών, διόρθωσης ανακριβειών, συμπλήρωσης ελλιπών προσωπικών δεδομένων, διαγραφής προσωπικών δεδομένων, διακοπής της επεξεργασίας τους, λήψης τους σε δομημένη, κοινώς χρησιμοποιούμενη και αναγνωρίσιμη από μηχανήματα μορφή, διαβίβασής τους σε άλλον υπεύθυνο επεξεργασίας, χωρίς αντίρρηση από το Ελληνικό Δημόσιο, διαβίβασής τους από το Ελληνικό Δημόσιο σε άλλον υπεύθυνο επεξεργασίας, εφόσον αυτό είναι τεχνικά εφικτό, υποβολής καταγγελίας στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, αντίταξης ανά πάσα στιγμή στην επεξεργασία τους, αντίταξης ανά πάσα στιγμή στην επεξεργασία τους για σκοπούς εμπορικής προώθησης. Για οποιαδήποτε απορία έχετε σε σχέση με την επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων από το Ελληνικό Δημόσιο ή/και τα σχετικά δικαιώματά σας, παραμένουμε στη διάθεσή σας (e-mail επικοινωνίας gengram.abe@minedu.gov.gr).

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και θα ακολουθήσουν και για τους μαθητές των άλλων τάξεων.

Πασχάλης Παλαβούζης

Το σχολείο θα είναι κλειστό από αύριο 11/03/2020 για προληπτικούς λόγους

Μετά την ανακοίνωση του Υπουργού Υγείας κ. Κικίλια, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό από αύριο Τετάρτη 11/03/2020 και για 14 ημέρες

Ψυχολογική Υποστήριξη από την ψυχολόγο του σχολείου κ. Σταματία Λέντζη

Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα ψυχολογικής υποστήριξης και  συμβουλευτικής εξ αποστάσεως μέσω  τηλεπικοινωνίας από την ψυχολόγο του σχολείου μας, κατόπιν συνεννοήσεως. Όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να στείλουν αίτημα στη διεύθυνση του σχολείου στο παρακάτω e mail : mail@1epal-kav.sch.gr    αναγράφοντας ονοματεπώνυμα και τμήμα. Επίσης, θα διατίθεται υλικό για θέματα ψυχικής υγείας στο e-class με τίτλο μαθήματος σχολική ψυχολογία.

Επιλογή τουριστικού γραφείου (Επαναπροκήρυξη)

(Επαναπροκήρυξη)