Πρόσκληση φορέων του ιδιωτικού τομέα για την προσφορά θέσεων μαθητείας περιόδου 2020-2021

Ανοιχτή πρόσκληση του Γενικού  Γραμματέα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων προς όλους τους φορείς του ιδιωτικού τομέα για την προσφορά θέσεων μαθητείας  περιόδου 2020-2021 (έναρξη τμημάτων τον Οκτώβριο του 2020)  για ενημέρωση και διάχυση στην τοπική κοινωνία και αγορά εργασίας.​

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 ξεκινά η νέα σχολική χρονιά με την καθιερωμένη τελετή του Αγιασμού. Η τελετή θα ξεκινήσει στις 11:00. Όμως, όλοι οι μαθητές/-τριες θα βρίσκονται στο χώρο του σχολείου το αργότερο στις 08:50. Στις 09:00 θα περάσουν στις τάξεις κατά τμήματα γενικής παιδείας. Η Α Τάξη θα παραλάβει τα βιβλία.

Προσοχή! Επειδή είναι αναγκαία η παρουσία όλων των μαθητών/-τριών στην αυλή του σχολείου, είναι απαραίτητο όλοι και όλες να φορούν τη μάσκα τους. Φέτος οι συνθήκες λειτουργίας θα είναι δύσκολες και απαιτείται αυστηρή τήρηση των κανόνων και των μέτρων προστασίας της υγείας. Υπενθυμίζεται ότι η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους εσωτερικούς χώρους του σχολείου (αίθουσες, εργαστήρια, διαδρόμους, κυλικείο, κλπ) και σε εξωτερικούς χώρους όταν υπάρχει συγχρωτισμός. Είμαστε προνομιακό σχολείο επειδή έχουμε μεγάλη αυλή. Έτσι, στα διαλείμματα οι διάφορες τάξεις θα βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους υποχρεωτικά! Για όλα τα μέτρα θα υπάρξει τη Δευτέρα αναλυτική ενημέρωση των μαθητών/-τριών.

Τις δυσκολίες και τα προβλήματα θα τα λύνουμε από κοινού. Καλή και δημιουργική Σχολική Χρονιά με Υγεία!

Πασχάλης Παλαβούζης

Παράταση κατ’ εξαίρεση εγγραφών

Οι κατ’ εξαίρεση εγγραφές περιόδου Σεπτεμβρίου 2020 παρατείνονται έως και την Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου, ώρα 23:59. Όσοι δεν έχουν υποβάλει ηλεκτρονική αίτηση – δήλωση για το σχολικό έτος 2020 – 2021 στην πλατφόρμα e-eggrafes (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/) καλούνται να το πράξουν άμεσα.