1η Φεβρουαρίου – Επιστροφή στο σχολείο

Καλησπέρα σε όλους και όλες!
Όπως θα έχετε ήδη ακούσει, τα σχολεία της ΠΕ Καβάλας – Γυμνάσια και Λύκεια – θα ανοίξουν τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου και θα επιστρέψουμε στα “δια ζώσης” μαθήματά μας.
Το κουδούνι θα χτυπά στις 08:30 και οι πάντες – εκπαιδευτικοί, μαθητές/-τριες, βοηθητικό προσωπικό, επισκέπτες – θα προσέρχονται με τη μάσκα τους.
Τα έκτακτα υγειονομικά μέτρα βρίσκονται σε ισχύ, δηλαδή φορούμε τη μάσκα καλύπτοντας και τη μύτη καθ’ όλη τη διάρκεια του ωρολογίου προγράμματος (στην τάξη, στους διαδρόμους, τα κλιμακοστάσια, το κυλικείο, την αυλή), τηρούμε τις αποστάσεις μέσα και έξω από τις αίθουσες, πλένουμε καλά τα χέρια μας (ειδικά πριν φάμε), αποφεύγουμε να ακουμπούμε το πρόσωπό μας και χρησιμοποιούμε αντισηπτικό. Όποιος/-α έχει πυρετό, έντονο ξηρό βήχα ή άλλα συμπτώματα, κάθεται στο σπίτι και δε θέτει σε κίνδυνο τους υπολοίπους.
Σε κάθε περίπτωση, αν μαθητής/-τρια εκδηλώσει παρόμοια συμπτώματα στο σχολείο, ειδοποιείται άμεσα ο/η κηδεμόνας και απομακρύνεται από το σχολείο.
Οι αίθουσες θα αερίζονται, τουλάχιστον στα διαλείμματα, ενώ οι πόρτες τους θα παραμένουν ανοιχτές κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Υπενθυμίζουμε ότι οι τρεις τάξεις αυλίζονται σε διαφορετικά σημεία.
Πρέπει όλες και όλοι να δείξουμε την πρέπουσα υπευθυνότητα ώστε το σχολείο να παραμείνει ανοιχτό κι ασφαλές. Η “εξ αποστάσεως” διδασκαλία δεν είναι ότι καλύτερο.
Από τη Δευτέρα θα ισχύσει νέο πρόγραμμα, αφού έχουν παρουσιαστεί νέοι εκπαιδευτικοί που θα καλύψουν κενά. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί στο site του σχολείου και θα ειδοποιηθείτε με σχετικό email.
Καλή Αρχή! Μένουμε Ασφαλείς! Μένουμε Υγιείς!

Προσοχή! Νεότερη Ανακοίνωση από τη Στρατολογία

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής στρατευσίμων κλάσης 2024 (γεννηθέντες το έτος 2003)
Οι άρρενες στρατεύσιμοι κλάσεως 2024 (γεννηθέντες το έτος 2003) δύνανται να καταθέσουν ηλεκτρονικά Δελτίο Απογραφής από 02-01-2021 έως 31-03-2021 μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr, με χρήση προσωπικών κωδικών Taxisnet, μεταβαίνοντας στον σύνδεσμο https://www.stratologia.gr/el/katauesh_da_idioti

Έναρξη Μαθημάτων – Παρασκευή 8/1/2021

Αγαπητοί Γονείς / Κηδεμόνες,
Καλή Χρονιά με υγεία και κάθε Ευτυχία!
Σας ενημερώνουμε πως αύριο Παρασκευή 8/1 ξεκινούν κανονικά τα μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (Webex) σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας. Υπενθυμίζουμε ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα ξεκινά στις 08:00.