Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης αποφοίτων για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2021

Ανακοινώνεται ότι μεταξύ Δευτέρας 08 και Παρασκευής 19 Μαρτίου 2021 υποβάλλονται οι Αιτήσεις – Δηλώσεις αποφοίτων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑ.Λ. έτους 2021. Λεπτομέρειες δίνονται στη σχετική εγκύκλιο, όπου έχουν υπογραμμιστεί τα βασικά σημεία προς διευκόλυνση (επίλυση αποριών) των ενδιαφερομένων(Εγκύκλιος). Η εγκύκλιος πρέπει να διαβαστεί με ιδιαίτερη προσοχή!

Στο ίδιο διάστημα δύνανται οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ που έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση Δήλωση συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021 να συμπληρώσουν τις Αιτήσεις-Δηλώσεις τους, δηλαδή να προσθέσουν ειδικά μαθήματα ή προτίμηση για ΤΕΦΑΑ, Στρατιωτικές/Αστυνομικές σχολές κλπ.

Οι απόφοιτοι με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες υποβάλλουν την Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις στο Λύκειό τους, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, όπως θα ορισθεί σε επόμενη εγκύκλιο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδή βρίσκονται σε ισχύ έκτακτα υγειονομικά μέτρα, οι απόφοιτοι που επιθυμούν να καταθέσουν Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2021 πρέπει ν’ ακολουθήσουν τα επόμενα βήματα:

α) Αποστέλλουν email στο σχολείο (mail@1epal-kaval.kav.sch.gr) ζητώντας να μάθουν την ημέρα και ώρα κατά την οποία μπορούν να προσέλθουν στο σχολείο για να καταθέσουν την Αίτηση-Δήλωση και τα συνοδευτικά έγγραφα (απολυτήριο, πτυχίο, ταυτότητα, κλπ). Στην απάντηση θα καθορίζεται ακριβώς η ημερομηνία – ώρα (ώστε να επιδειχθεί σε περίπτωση ελέγχου από την Αστυνομία) και θα επισυνάπτεται η σχετική Υπουργική Απόφαση (ως αποδεικτικό στοιχείο). Η μετακίνηση θα γίνεται με SMS και κωδικό 3.

β) Κατεβάζουν, τυπώνουν και συμπληρώνουν προσεκτικά το Υπόδειγμα 1 της Αίτησης-Δήλωσης σύμφωνα με τις σχετικές οδηγίες. Αν είναι υποψήφιοι και/ή για Μουσικά Τμήματα συμπληρώνουν και το σχετικό Παράρτημα.

γ) Προσέρχονται στο σχολείο μεταξύ 08:30 και 13:30 την προκαθορισμένη μέρα και ώρα, έχοντας μαζί τους 1) τη συμπληρωμένη Αίτηση-Δήλωση (και το Παράρτημα αν είναι υποψήφιοι για Μουσικά Τμήματα), 2) Αντίγραφο Απολυτηρίου/Πτυχίου και 3) Αστυνομική Ταυτότητα.

Πασχάλης Παλαβούζης

Έντυπα:

1. ΕΠΑΛ – ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΙΤΗΣΗ ΔΗΛΩΣΗ
  2. ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 1
  3. ΟΔΗΓΙΕΣ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΟΣ 1
  4. Παράρτημα ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΤΜ
  5. ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

Ψυχολογική Υποστήριξη από την ψυχολόγο του σχολείου κ. Σταματία Λέντζη

Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα ψυχολογικής υποστήριξης και  συμβουλευτικής εξ αποστάσεως μέσω  τηλεπικοινωνίας από την ψυχολόγο του σχολείου μας, κατόπιν συνεννοήσεως. Όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να στείλουν αίτημα στη διεύθυνση του σχολείου στο παρακάτω e mail : mail@1epal-kav.sch.gr    αναγράφοντας ονοματεπώνυμα και τμήμα. Επίσης, θα διατίθεται υλικό για θέματα ψυχικής υγείας στο e-class με τίτλο μαθήματος σχολική ψυχολογία.